ZONESUN ZS-TMB500 Semi-Auto Double-Sided Tape Dispenser Tape Applicator
Pris
Pre-sale Support
👋
Have questions about ZONESUN?
Get in touch with us through the following channels:
Contact Details
E-mail: info@zonesunpack.com
Phone / WeChat / WhatsApp: (+86)18924567106
Website: https://www.zonesunpack.com
Company Information
Chinese Company:
Guangdong Shanghang Technology Co., Ltd.
Address:
Postcode: 528223
Voltage:110V
Description
Parameter
  • Model: ZS‑TMB500
  • Product Width: 25 mm (1") up to 500 mm (20")
  • Product Materials: Envelope, A4 paper, carton box, PVC, floor board, etc.
  • Product Thickness (Paper): ≥100 g/m²
  • Product Thickness (Other Materials): 0.1–20 mm (e.g., floor board, corrugated board)
  • Applicator Heads (Standard/Max): 1–3 heads
  • Max Number of Spots: 4 (customizable up to 8)
  • Min Spot Length / Tape Strip Length: 25 mm (1")
  • Min Distance Between Spots: 25 mm (1")
  • Min Horizontal Distance Between Tape Strips: 76 mm (3") center to center
  • Tape Thickness: 0.1–2 mm
  • Tape Width (Max): 5–30 mm (0.2–1.2")
  • Internal Tape Roll Diameter: 76 mm (3")
  • Max External Tape Roll Diameter: 400 mm (15.75")
  • Languages: English, Italian, German, French, Spanish, Russian
  • Speed: 30 m/min (100 ft/min)
  • Power Supply: 220 V 50 Hz / 110 V 50 Hz
  • Compressor Air Requirement: 6 bar
  • Machine Weight: 65 kg
  • Machine Dimensions (L×W×H): 800 × 500 × 680 mm